ДЕМИДІВСЬКА ЦЕНТРАЛЬНА РАЙОННА БІБЛІОТЕКА

Орнітологічний заказник державного значення, де гніздується сіра чапля

Птахи здавана привертали увагу людини. Завдяки тому, що вони літають. Можуть співати, не рідко мають яскраве забарвлення, їх можна частіше побачити або почути, між інших тварин. Птахи одомашнювали, полювали на них, використовували у боротьбі з шкідниками лісових і сільськогосподарських рослин. Тому охороняти птахів почали значно раніше, ніж природу в цілому. Незважаючи на позитивне ставлення людини до більшості птахів, чимало видів зникло і багатьом загрожує загибель. Вимирання видів, як і виникнення нових, закономірний процес еволюції, однак відбувається він дуже повільно. За підрахунками учених, тривалість існування виду птахів у середньому двох мільйонів років.
Людина вже багато тисячоліть тому почала помітно впливати на чисельність птахів, особливо великих за розмірами, на яких було зручніше полювати, безкрилих, що не могли втекти. Отже, деякі види птахів зникли через нерозумне ставлення до них людини. Однак багато видів, які хоч і дожили до наших днів, стали рідкісними, і їм також загрожує зникнення.
Дуже важливу роль в охороні птахів відіграють великі за площею заповідники - мікрозаповідники для збереження рідкісних видів птахів. Якщо наприклад ,під час рубок залишити дерево з гніздом сірої чаплі, птахи перестануть там гніздитися. Проте, якщо залишили навіть невелику групу дерев , птахи продовжують гніздитися там у наступні роки. Ось і ми заглибились далі у мішаний ліс , цей дивовижний куточок природи, можемо відчути сильний запах риби. Це орнітологічний заказник державного значення, де гніздується сіра чапля. Сіра чапля гніздується на дубових вікових насадження в урочищі «Хрінники».Приліт відбувається у третій декаді березня. Гнізда будують високо на деревах, їжа свіжа риба. Сіра чапля трошки більша за гуску . Колір попелясто сірий , шия і живіт білі , по боках шиї чорні п’ятна , лапи, шия і дзьоб довгі, крила тупі і широкі. Коли летить шию втягує так ,що голова з’єднана з туловищем. Чаплі гніздяться окремими парами або колонами . Сіра чапля мовчазна, голос - скрипучий пронизливий крик, який чапля виконує у повітрі. Щоб впізнати сіру чаплю потрібно звернути увагу на її величину і сірий колір. Вінницькому лісі знаходиться єдина колонія сірих чапель в Україні.